Kako videti baš sve ključne reči koje donose posete sa Gugla na vaš sajt?
Od 2011. godine Google je prestao da prikazuje ključne reči koje donose saobraćaj sa rezultata pretrage. Te godine su sve organske ključne reči postale (not provided) ili (not set).
Srećom, podaci su nastavili da pristižu u Search Console i ovim tekstom ću pokazati kako videti i preuzeti baš sve organske ključne reči. Prednost ove metode je što se dobija više od 1000 ključnih reči što je inače limit u Search Console interfejsu.
Gde su naše ključne reči?
Organske ključne reči se nalaze u Performance > Search results sekciji unutar Search Console. Kad podesim vremenski opseg onda u listi dobijem do 1000 fraza koje su ljudi kucali na pretrazi pre posete sajtu.
Nažalost, ako podesim vremenski period izveštaja na 6, 12 ili 16 meseci opet neću dobiti više od 1000 reči.
Na slici ispod se vidi da na 780 hiljada klikova Google daje samo 1000 ključnih reči. Srećom postoji fazon kako doći do svih fraza.
Sledi uputstvo za dobijanje svih reči.
Koristimo Google Data Studio
Evo postupka koji daje sve reči.
- Otvorite Google Data Studio i napravite nov izveštaj (Create New).
- Za izvor podataka odaberite Search Console.
- Pronađite vaš sajt u listi i zatim odaberite Site Impression.
- U izveštaj ubacite običnu tabelu.
- Promenite elemente tabele tako što u dimenzije ubacite Query, a u metrike Clicks, Impressions.
- Dodatno u izveštaj ubacite widget za izbor datuma (Date picker).
Evo kako bi izgledao gotov izveštaj. Kao što vidite ukupan broj ključnih reči je u ovom primeru 11340, a vremenski okvir je samo sedam dana.
Ako promenim datum na poslednih 16 meseci (od Jula 2019 do oktobra 2020) onda se broj ključnih reči poveća na 75477.
Super, imam ono što mi treba. Samo postoji problem: rad sa tabelom u Google Data Studio je spor i nepouzdan. Bilo bi super da mogu sve ovo da preuzmem u .xls ili .csv formatu i da lepo radim u Excelu.
Kako preuzeti podatke iz Data Studio?
Verovali ili ne, opcija za preuzimanje fajla je tu, ali je nevidljiva. Odnosno, postaje vidljiva tek kada kursor postavite na samo jedno mesto.
Kada stavim kursor malo iznad gornjeg desnog ćoška tabele dobijem famozni meni od "tri tačkice" koji sadrži linkove za preuzimanje fajla.
Ovaj meni se ne dobija dok ste u Edit modu (dok pravite tabele), nego samo kada gledate izveštaj u View modu.
Očajan UX, ali nema veze, bitno je da imamo podatke.
Sada je mnogo lakše raditi planiranje marketing aktivnosti i optimizaciju sajta. Imam veću količinu podataka koju mogu da kategorišem kako za SEO, tako i za PPC, brending ili reputacioni menadžment.
Ostaje nada da nam Google neće iseći i ovaj izvor podataka o ključnim rečima.
Nenad Pantelić
Nenad je stručnjak za SEO, PPC i web analitiku. Od 2009. godine kroz ruke mu je prošlo na stotine sajtova kojima je pomogao da dođu do pozicija, poseta, konverzija i profita. Piše za Netokraciju i RNIDS. Do sada je izlagao na preko dvadeset konferencija na teme digitalnog marketinga. Trenutno vodi projekat Strap Hunter. Vlasnik je kompanije Blueberry Digital.